Výběr stavebního materiálu: Na co si dát pozor?

Výběr stavebního materiálu: Na co si dát pozor?

4.5 min čtení

Při výběru stavebního materiálu se nevyplácí jednat ukvapeně. Víte, jaké parametry před koupí zvážit a na co si dát pozor? Na užitečné rady z praxe jsme se zeptali Ing. Jaroslava Zeuse, obchodního ředitele firmy BRISPOL.

Co je potřeba zvážit před výběrem stavebního materiálu?

Před výběrem se nejdříve sami sebe zeptejte, co od stavby očekáváte. Je to její životnost, funkčnost, cena, vzhled nebo ohleduplnost k prostředí, ve kterém bude postavena? Nebo v případě historických staveb i jejich památková hodnota?

Ve většině případů půjde o kompromis všech zmíněných parametrů. Rozeberme si každý parametr zvlášť.

Životnost

Od každé stavby většinou očekáváme, aby vydržela co nejdéle. Proto se oplatí klást důraz na kvalitativní požadavky materiálu:

  • Pevnost materiálu by měla být vyšší než 30 MPa
  • Mrazuvzdornost musí splňovat více než 50 cyklů
  • Nasákavost by neměla překročit hranici 5 %

Velkou roli hraje i odolnost vůči povětrnostním vlivům, kterou ovlivní přírodní materiály, nasákavost a mrazuvzdornost materiálu.

Vyhněte se také chemickým barvivům nebo tónování, vlivem UV záření a deště takový materiál rychle bledne. Upřednostněte raději přírodní pigmenty bez chemie, které najdete třeba v našich kameninových cihlách a dlažbách.

Funkčnost

Vybíráte materiál pro svůj dům, dílnu, vinárnu nebo továrnu? Pečlivě zvažte jeho využití.

Při užití do dílen a dalších pracovních prostorů vybírejte materiál podle odolnosti proti solím, kyselinám a olejům. Vyhnete se nevzhledným skvrnám, které by po kápnutí na podlahu napáchaly. Zamyslete se i nad kluzkostí a obrusností materiálu.

Vzhled

Líbí se vám moderní režná stavba, pro kterou je typická cihlová fasáda? V tom případě klaďte vysoké požadavky na základní materiál, který ochrání váš dům.

Kameninové fasádní pásky se snadno udržují a odolají dešti i posypové soli v soklové oblasti.

Při výběru kameninových cihel nešlápnete vedle. Hravě odolají povětrnostním vlivům bez potřeby omítání a dají vyniknout svému originálnímu vzhledu.

Klasické cihly je potřeba chránit omítkou. U omítané stavby totiž přebírá funkci ochrany stavby omítka, která vyžaduje nižší požadavky na kvalitu základního zdiva.

Prostředí

Jaký je charakter prostředí, ve kterém se budoucí stavba nachází? V případě vlhkého okolí vybírejte materiál s nízkou nasákavostí pod 5 %. U kyselého venkovního prostředí vyžadujte nízkou pórovitost materiálu pod 8 %. Vyhnete se uchycení trav, mechu, řas a semen.

Zvažte i natočení na světové strany. Jižní stranu více namáhá UV záření a sucho, severní stranu naopak zatěžuje vlhko a chlad. Západní strana stavby bývá více vystavena větru.

Cena

Velkou roli hraje samozřejmě cena. Největším problémem totiž bývá najít kompromis mezi cenou, kvalitou a životností. Vyhněte se levnému barvenému betonu. Do 5 let ztratí svůj počáteční vzhled a funkci. A vy byste akorát prodělali!

Památková hodnota pro památkáře

Při rekonstrukci památek je nutné zachovat jejich dobovost a původní vzhled. Navraťte se proto k původním přírodním materiálům, které zaručí jejich rustikální a neumělecký vzhled. Takový účel spolehlivě vyřeší kamenina.

Inspirujte se! Věděli jste, že naše cihly a dlažby zdobí už řadu českých památek? Podívejte na zdařilé realizace. Vyhovíme i netypickým stavebním požadavkům klientů.

Vyhněte se častým chybám při výběru

  1. Nenechte se ovlivnit levnými materiály.
  2. Vždy se snažte dozvědět co nejvíce informací o původu a kvalitativních vlastnostech nakupovaného materiálu.
  3. Nekupujte materiál ze dne na den. Nechte si raději čas na rozhodnutí o jeho koupi.
  4. Zvažte i plusy a mínusy konkurenčních materiálů.
  5. Nerozhodujte se unáhleně. Uvědomte si, že chcete realizovat stavbu, která vydrží desítky let.
  6. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit přímo od projektanta nebo stavebního vedoucího.

Vyzkoušejte kameninu – materiál, který vydrží

Kameninové produkty od BRISPOLu spolehlivě odolají mrazu, chemikáliím a UV záření a díky přírodnímu charakteru surovin neobsahují žádná barviva. Kamenina navíc vyniká vysokou pevností, nízkou nasákavostí a odolností vůči kyselinám a solím. Její tradiční a nadčasový vzhled se vám nikdy nekouká!

Víte, proč při výběru upřednostnit kameninu před betonem? O tom jsme se rozepsali v dřívějším článku.

 

A jaké máte zkušenosti s výběrem stavebního materiálu vy? Svěřte se nám na našem Facebooku.

Podobné články