Z čeho se staví pevnosti? Poznejte příběh cihly tereziánky

Z čeho se staví pevnosti? Poznejte příběh cihly tereziánky

3 min čtení

Než prošla Terezínem jeho tragická historie, byla to především pevnost, stejně jako Josefov nebo pevnost v Hradci Králové. Jejich bytelné zdi musely odolat útokům a dodnes odolávají času – s pomocí těch, kdo je opravují.

Z čeho se stavěly zdi těchto pevností? A jaký materiál se používá dnes při rekonstrukcích? V dnešním článku vás seznámíme s kusem cihlářské historie: cihlou zvanou šancovka nebo tereziánka.

Terezín byl stavěný jako pevnost. Dnes v jeho zdech najdete i naše cihly.

Stavíme pevnost, zn.: Rychle a levně!

Pevnost neměla ohromovat krásou: měla být funkční. Zároveň se na její stavbu často spěchalo a peněz nebylo nazbyt. Proto se využívaly místní materiály a cihly se pálily blízko stavby. S cihláři spolupracovali vojáci, aby šla práce líp od ruky.

  • Nejdřív se ve slujích nakopal materiál, který se převezl do výrobních stodol.
  • Tam se z něj ve dřevěných oplechovaných formách ručně formovaly cihly. Nejčastější rozměr byl 32 × 16 × 8 cm, potřeba ale byly i doplňky pro vytváření nároží a různé atypické tvary.
  • Cihly se nechaly vyschnout a potom se vypalovaly v žárových pecích. K vypalování se většinou používalo dřevo.

Ručně formujeme cihly i dnes – stejně jako tehdejší cihláři.

Z výroby na stavbu aneb Žádné plýtvání

Z výrobních stodol se cihly na povozech převezly na stavbu. Samozřejmě ne každá cihla byla dokonalá, nebylo ale možné plýtvat materiálem. Proto se cihly rozdělily na kvalitně vypálené, které se daly použít na lícové zdivo, a ty ostatní.

Různě kvalitní byl i materiál. Jeho kvalita ovlivňovala to, jak snadno se s cihlami pracovalo a jak odolávaly vlivům počasí. Například při stavbě Josefova se používaly cihly s vyšším podílem jílových složek. Byly křehké, a tak se s nimi hůř pracovalo, ale zato jsou velmi odolné. Cihly v Terezíně měly naopak větší podíl písku, a tak se s nimi dobře pracovalo, ale nejsou tolik odolné.

Tereziánky v 21. století

Pevnostní cihly jsou potřeba i dnes. Na co? Přece na opravy a rekonstrukce! A že těch pevností je u nás hodně, například Terezín, Josefov, Vyšehrad, Hradec Králové, Olomouc nebo Špilberk.

Navazujeme na cihláře, kteří žili a pracovali v době stavby těchto pevností, vyrábíme ale kvalitnější a odolnější cihly. Pořád je formujeme ručně, sušíme a vypalujeme při vysokých teplotách, dáváme si ale záležet na výběru materiálu. Používáme jen kvalitní kameninové jíly: na rozdíl od dřívějších cihlářů nemusíme za každou cenu volit nejlevnější materiál, používáme takový, který vydrží pro řadu příštích generací.

Cihly od nás z Kadaně najdete i na Vyšehradě.

Každá cihla projde kontrolou, a tak se na památku dostanou jen ty povedené. Památkáři se na nás obracejí především proto, že naše kameninové cihly dokážou zachovat historický ráz stavby. Zvládneme se přiblížit původní barvě, upravit povrch cihly i vyrobit netradiční tvary.

A díky poctivé práci víme, že tu po sobě i my necháme něco hodnotného. Tak jako naši předci.

Podobné články