Po cihlách choditi – dobrou dlažbu míti       

Po cihlách choditi – dobrou dlažbu míti       

3.5 min čtení

Představte si poctivou červenou cihlu. Máte? Teď si ji zkuste představit jako dlažbu na příjezdové cestě nebo terase u vašeho domu. Zaujala vás tato představa? Tak ji pojďte zrealizovat! S kameninovou dlažbou spojíte vzhled cihly se staletou výdrží.

Kamenina vs. ostatní materiály

Jistě, kamenina není jediný materiál, který můžete zvolit. Jaké máte možnosti?  

  • Kamenina
  • Beton
  • Kámen
  • Pískovec

A proč vám z nich doporučujeme právě kameninu? Protože má nad ostatními navrch nejen po stránce vzhledu. Vyrábí se z výběrového přírodního jílu a vypaluje se na 1200 ˚C. Díky tomu je odolná proti otěru, mrazu, vyblednutí, kyselinám a solím, pevná a spolehlivá. Tak spolehlivá, že vydrží století i na cestě, po které každý den jezdíte autem.

Kameninovou dlažbu vyrábíme ručně z vybraného jílu.

Takto vypadá naše dlažba použitá v Kadaňské Jeseni.

Jak si stojí ostatní materiály?

Beton: Nejčastěji používaný beton je levný, tomu odpovídá jeho kvalita. Na mrazu časem praská, bledne a obrušuje se.

Beton poničený solí po několika zimách

Kámen: Kámen je podstatně odolnější než beton. Jeho nevýhodou je ale to, že po dešti ošklivě klouže. To by bylo zlámaných nohou!

Pískovec: Pískovec neklouže, nepatří ale k nejodolnějším materiálům. Je křehký a drolí se.

Jeden materiál, mnoho možností

I s kameninou je jen na vás, jak bude vaše dlažba vypadat. Na výběr máte různé tvary a barvy, které jsou dané samotným jílem a jeho výpalem. Kamenina se nedobarvuje – její barva je vždy přírodní a stejná v celé mase cihly nebo dlaždice.

I tak může vypadat kameninová dlažba. 

Sáhnout můžete i po cihle, proč ne? Kameninová cihla je jako dlažba vhodná také proto, že je mrazuvzdorná, a tak se nemusíte bát, že bude po pár zimách zralá na výměnu. Doporučujeme ji pokládat na vazbu nebo tzv. rybí kost.

Ideální pro české památky

Kameninovou dlažbu můžete vidět na nádvořích, v historických stájích a dalších památkách. Čím to, že si ji památkáři tak oblíbili?

Je to tím, že kamenina zachovává historický ráz památky, a zároveň je odolnější než klasické cihly, a tak s ní můžou počítat pro příštích sto let.

Punc jedinečnosti dokážeme podpořit i vytlačením libovolného motivu do cihly nebo dlažby. Může to být monogram majitele, erb města nebo cokoliv dalšího. Podívejte, jaké dlaždice dnes krášlí naše město Kadaň.

Do dlažby vytlačíme vaše iniciály, logo i datum položení.

Zajímá vás, jak vypadá kameninová dlažba „naživo“? Podívejte se na naše realizace.

A pokud stále váháte, přečtěte si článek 7 důvodů, proč upřednostnit kameninu před betonem.

Podobné články